ATM13-12PC-BM03_2
ATM13-12PC-BM03
DigiKey Part Number
889-3332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM13-12PC-BM03
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position
EDA/CAD Models
ATM13-12PC-BM03 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.303" (33.10mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Gray
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Voltage Rating
250V