AT15-12PB-BM16 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 889-3280-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AT15-12PB-BM16 |
Description | CONN HEADER VERT 12POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 12 position |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AT15-12PB-BM16 Models |
Category | Contact Length - Post 0.122" (3.10mm) |
Mfr | Insulation Height 1.378" (35.00mm) |
Series | Contact Shape Circular |
Packaging Tray | Contact Finish - Mating Tin |
Part Status Active | Contact Finish - Post Tin |
Connector Type | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Positions | Features Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Ingress Protection IP67 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 13A |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 250V |