AT04-12PD-BM04
DigiKey Part Number
889-1932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT04-12PD-BM04
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT04-12PD-BM04 Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Insulation Height
0.835" (21.21mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Nickel
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Connector Type
Insulation Material
Thermoplastic
Contact Type
Male Pin
Features
Board Lock, Potting Wall
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Ingress Protection
IP67
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Brown
Style
Current Rating (Amps)
13A