AT04-12PA-BM04 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 889-1920-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AT04-12PA-BM04 |
Description | CONN HEADER VERT 12POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 12 position |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AT04-12PA-BM04 Models |
Category | Fastening Type Latch Holder |
Mfr | Insulation Height 0.835" (21.21mm) |
Series | Contact Shape Circular |
Packaging Tray | Contact Finish - Mating Nickel |
Part Status Active | Contact Material Copper Alloy |
Connector Type | Insulation Material Thermoplastic |
Contact Type Male Pin | Features Board Lock, Potting Wall |
Number of Positions | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Rows 2 | Ingress Protection IP67 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Gray |
Style | Current Rating (Amps) 13A |