255110-01-M0.50
DigiKey Part Number
ARF2625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
255110-01-M0.50
Description
COAX CBL MCX TO MCX 19.6"
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MCX to MCX RG-316 19.69" (500.00mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Amphenol RF
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging
Bag
Length
19.69" (500.00mm)
Part Status
Active
Cable Type
RG-316
Style
MCX to MCX
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Color
Copper
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
MCX Socket
Base Product Number
2nd Contact Gender
Female
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2
Check for Additional Incoming Stock
Bag
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
COAX CBL MCX TO MCX 9.8"
In-Stock: 17
COAX CBL MCX TO MCX 29.5"