MCD50S1000K/AA-15 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4306-MCD50S1000K/AA-15-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCD50S1000K/AA-15 |
Description | CONN D-SUB RCPT 50POS CRIMP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material, Finish Aluminum, Nickel Plated, Electroless |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Bulk | Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm) |
Part Status Active | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Color Green |
Number of Rows 3 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP) |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Wire Gauge 20-24 AWG |
Contact Type Signal | Contact Material Copper Alloy |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |