HDC9M5B300S-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC9M5B300S-14 is not available
HDC9M5B300S-14
DigiKey Part Number
4306-HDC9M5B300S-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC9M5B300S-14
Description
HDC9M5B300S-14
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E)
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C