HDC50S3000C-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
New at DigiKey
Image for HDC50S3000C-15 is not available
HDC50S3000C-15
DigiKey Part Number
4306-HDC50S3000C-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S3000C-15
Description
HDC50S3000C-15
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C