DD62S20GV30/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S20GV30/AA is not available
DD62S20GV30/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S20GV30/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S20GV30/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C