DD62M4R70TS/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M4R70TS/AA is not available
DD62M4R70TS/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62M4R70TS/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M4R70TS/AA
Description
DD62M4R70TS/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C