DD62M4R700C-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M4R700C-50 is not available
DD62M4R700C-50
DigiKey Part Number
4306-DD62M4R700C-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M4R700C-50
Description
DD62M4R700C-50
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C