DD62M2S0V3X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M2S0V3X/AA is not available
DD62M2S0V3X/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62M2S0V3X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M2S0V3X/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Board Side (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C