DD26M1000C-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Positronic
In Stock: 31
In Stock: 0
In Stock: 16
In Stock: 415
In Stock: 3
Image for DD26M1000C-50 is not available
DD26M1000C-50
DigiKey Part Number
4306-DD26M1000C-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26M1000C-50
Description
DD26M1000C-50
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C