CBD13W6F2000X
DigiKey Part Number
4306-CBD13W6F2000X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBD13W6F2000X
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 (7 + 6 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Box
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Blue
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Contact Type
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C