PT6KV-503A2020
DigiKey Part Number
1993-1050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT6KV-503A2020
Description
TRIMMER 50K OHM 0.1W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.1W, 1/10W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%