PT15GH10-103A2020-E-PM-S
DigiKey Part Number
1993-PT15GH10-103A2020-E-PM-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT15GH10-103A2020-E-PM-S
Description
TRIMMER 10KOHM 0.25W PC PIN SIDE
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±20%