PT10MH01-253A2020-PM-S
DigiKey Part Number
1993-1094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10MH01-253A2020-PM-S
Description
TRIMMER 25KOHM 0.15W PC PIN SIDE
Detailed Description
25 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
25 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%