PC16SH-10IP11-473A2020-TA
DigiKey Part Number
1993-PC16SH-10IP11-473A2020-TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC16SH-10IP11-473A2020-TA
Description
POT 47K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
47k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins
Amphenol Piher Sensing Systems
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
47k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.246" (6.25mm)
Bushing Thread
M10 x 0.75
Size - Body
Rectangular - 0.709" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm)