PC16SH-10IP06-255A3030-TA
DigiKey Part Number
1993-PC16SH-10IP06-255A3030-TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC16SH-10IP06-255A3030-TA
Description
POT 2.5M OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
2.5M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
2.5M
Tolerance
±30%
Actuator Length
1.772" (45.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Bushing Thread
M10 x 0.75
Size - Body
Square - 0.630" x 0.630" Face (16.00mm x 16.00mm)