PC16SH-10IP06-103A2020-TA
DigiKey Part Number
1993-1224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC16SH-10IP06-103A2020-TA
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PC16SH-10IP06-103A2020-TA Models
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knurled
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.772" (45.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.709" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm)