PC16SH-07CP04-474A2020-TA
DigiKey Part Number
1993-PC16SH-07CP04-474A2020-TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC16SH-07CP04-474A2020-TA
Description
POT 470K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
470k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
470k
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.772" (45.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.157" (4.00mm)
Bushing Thread
M7 x 0.75
Size - Body
Square - 0.630" x 0.630" Face (16.00mm x 16.00mm)