A8504951116W
DigiKey Part Number
APC1331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A8504951116W
Description
CONN CABLE CLAMP SZ 16 OLIVE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Olive Connector Cable Clamp 1-20 UNEF 16
Category
Thread Size
1-20 UNEF
Manufacturer
Amphenol PCD
Cable Exit
90°
Series
Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Plating
Cadmium Nickel
Part Status
Active
Color
Olive
Type
Cable Clamp
Features
Clamp Screws
Cable Opening
0.500" ~ 0.630" (12.70mm ~ 16.00mm)
For Use With/Related Products
MIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-5015 Series 3400, MIL-DTL-83723 Series I, III
Diameter - Outside
1.110" (28.19mm)