A850491911W03
DigiKey Part Number
623-A850491911W03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A850491911W03
Description
CONN BACKSHLL W/CLMP SZ11 B OLIV
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Olive Drab Connector Backshell, Cable Clamp 11, B
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Amphenol PCD
Primary Material
Metal
Series
Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bag
Plating
Cadmium
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Type
Backshell, Cable Clamp
Color
Olive Drab
Cable Opening
0.250" ~ 0.380" (6.35mm ~ 9.65mm)
Features
Clamp Screws
Diameter - Outside
0.850" (21.59mm)