Image for ELVH13500 is not available
ELVH13500
DigiKey Part Number
ELVH13500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVH13500
Description
TERM BLOCK HDR 13POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
13
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
13
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.360" (9.14mm)