ELVH11500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for ELVH11500 is not available
ELVH11500
DigiKey Part Number
ELVH11500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVH11500
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
11
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
11
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.360" (9.14mm)