ZA-18BFRS-BA0001 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZA-18BFRS-BA0001 |
Description | CONN FFC BOTTOM 18POS 1.8MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.071" (1.80mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Height Above Board 0.311" (7.90mm) |
Manufacturer Amphenol LTW | Contact Material Copper Alloy |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Housing Material Thermoplastic |
Part Status Active | Features Board Guide, Solder Retention |
Flat Flex Type FFC, FPC | Voltage Rating 120V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Positions 18 | Housing Color Black |
Pitch 0.071" (1.80mm) | Base Product Number |