M12A-10PFFS-SH8002
DigiKey Part Number
M12A-10PFFS-SH8002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-10PFFS-SH8002
Description
M12 PANEL SOLDER CONN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
M12-10
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
30VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C