HDB-26PMMP-SB8001
DigiKey Part Number
HDB-26PMMP-SB8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-26PMMP-SB8001
Description
CONN D-SUB HD PLG 26POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.220" (5.60mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C