HDB-15PFFP-SA8001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 37
Datasheet
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
HDB-15PFFP-SA8001
DigiKey Part Number
HDB-15PFFP-SA8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-15PFFP-SA8001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C