CD-10BFFA-QL8MP0
DigiKey Part Number
1754-CD-10BFFA-QL8MP0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD-10BFFA-QL8MP0
Description
X-LOK, MIDDLE SIZE, 5A, 10 PINS,
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
C
Voltage Rating
300VAC/DC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.315" ~ 0.394" (8.00mm ~ 10.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C