CD-10BFFA-QL8AP0
DigiKey Part Number
1754-CD-10BFFA-QL8AP0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD-10BFFA-QL8AP0
Description
X-LOK, MIDDLE SIZE, 5A, 10 PINS,
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Thermoplastic
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
C
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C