Image for MS3126F16-26P is not available
MS3126F16-26P
DigiKey Part Number
AIMS3126F16-26P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126F16-26P
Description
PTSE 26C 26#20 PIN PLUG
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
7.5A
Grade
Military
Voltage Rating
600VAC
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Cable Opening
0.500" (12.70mm)
Shell Size - Insert
16-26
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C