SLW19S-1C7LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 2,373
Datasheet
Image for SLW19S-1C7LF is not available
SLW19S-1C7LF
DigiKey Part Number
SLW19S-1C7LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLW19S-1C7LF
Description
CONN FFC FPC VERT 19POS 1MM PCB
Customer Reference
Detailed Description
19 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
SLW19S-1C7LF Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tray
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
19
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.217" (5.50mm)