SFW16S-2STME1LF
DigiKey Part Number
609-SFW16S-2STME1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW16S-2STME1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW16S-2STME1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW16S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW16S-2STME1LF Models
Category
Cable End Type
Straight or Tapered
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.209" (5.30mm)