SFW14S-2STME1LF
DigiKey Part Number
609-SFW14S-2STME1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW14S-2STME1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW14S-2STME1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW14S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW14S-2STME1LF Models
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Finish
Tin
Series
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Part Status
Active
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Termination
Solder
Mating Cycles
20
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Base Product Number
Height Above Board
0.209" (5.30mm)