HLW22S-2C7LF
DigiKey Part Number
609-1837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLW22S-2C7LF
Description
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLW22S-2C7LF Models
Category
Height Above Board
0.232" (5.90mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tray
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Part Status
Active
Voltage Rating
100V
Flat Flex Type
FFC, FPC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
22
Housing Color
Black
Pitch
0.039" (1.00mm)
Mating Cycles
30
Termination
Kinked Pin
Base Product Number
FFC, FCB Thickness
0.33mm