DCP37S065TLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DCP37S065TLF
DigiKey Part Number
DCP37S065TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP37S065TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DCP37S065TLF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C