DBM25P300 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-5896-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DBM25P300 |
Description | CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DBM25P300 Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Contact Material Brass |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |