DB25S064HTLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-5894-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DB25S064HTLF |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DB25S064HTLF Models |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Shielded |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Natural |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |