DAO7W2P300H30LF
DigiKey Part Number
609-DAO7W2P300H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAO7W2P300H30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 7POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAO7W2P300H30LF Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 7W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C