DAM15S032N
DigiKey Part Number
609-6428-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S032N
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAM15S032N Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Mfr
Contact Finish
Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Harsh Environment
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Wire Gauge
20 AWG
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C