BTFW30R-3RDA7MLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 370
Datasheet
30 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole, Right Angle Gold
BTFW30R-3RDA7MLF
DigiKey Part Number
BTFW30R-3RDA7MLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW30R-3RDA7MLF
Description
CONN RCPT 30POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BTFW30R-3RDA7MLF Models
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tray
Features
Board Lock
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.299" (7.60mm)