863093C37ALF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-1435-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 863093C37ALF |
Description | CONN BACKSHELL 37POS 90DEG BLACK |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position Two Piece Backshell Connector Black 90° Unshielded |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 863093C37ALF Models |
Category | Cable Type Round |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Cable Exit 90° |
Packaging Bulk | Shielding Unshielded |
Part Status Active | Primary Material Plastic |
Accessory Type Two Piece Backshell | Material Thermoplastic |
Number of Positions 37 | Hardware Assembly Hardware, Strain Relief |
Compatible Shell Size C | Color Black |
Compatible D-Sub Size 37pos and HD62pos | Base Product Number |