70236-101LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-5956-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 70236-101LF |
Description | CONN HEADER BLADE PWR 8POS PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 Connector Header, Male Blades Through Hole Natural, White Blade Power |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 70236-101LF Models |
Category | Mounting Type Through Hole |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Termination Press-Fit |
Series | Contact Layout, Typical 8 Power |
Packaging Tube | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Type Header, Male Blades | Color Natural, White |
Connector Style Blade Power | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Positions 8 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Pitch 0.236" (6.00mm) | Base Product Number |