SLW10S-1C7BLF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 12,225
Datasheet
Image for SLW10S-1C7BLF is not available
SLW10S-1C7BLF
DigiKey Part Number
SLW10S-1C7BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLW10S-1C7BLF
Description
CONN FPC VERT 10POS 1MM PCB
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
SLW10S-1C7BLF Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.217" (5.50mm)