SFW20R-4STE5LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 692
Datasheet
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
SFW20R-4STE5LF
DigiKey Part Number
SFW20R-4STE5LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW20R-4STE5LF
Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SFW20R-4STE5LF Models
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.106" (2.70mm)