SFW20R-4STE1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 692
Datasheet
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
SFW20R-4STE1
DigiKey Part Number
SFW20R-4STE1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW20R-4STE1
Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Locking Feature
Slide Lock
Series
Cable End Type
Notched
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Tin Alloy
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
20
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Actuator Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm