SFW20R-2STAE1LF
DigiKey Part Number
SFW20R-2STAE1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW20R-2STAE1LF
Description
CONN FPC TOP 20POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFW20R-2STAE1LF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FPC
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
20
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)