SFW18R-1STE1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 4,305
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 8,813
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
Würth Elektronik
In Stock: 111
Würth Elektronik
In Stock: 746
Samtec Inc.
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
SFW18R-1STE1
DigiKey Part Number
SFW18R-1STE1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW18R-1STE1
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 18POS 1MM RA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Locking Feature
Slide Lock
Series
Cable End Type
Straight, Tapered
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Tin Alloy
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
18
Pitch
0.039" (1.00mm)
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm