SFW16R-1STE9LF
DigiKey Part Number
609-SFW16R-1STE9LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW16R-1STE9LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW16R-1STE9LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 16POS 1MM RA
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFW16R-1STE9LF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)